
Mizuno ST-MAX 230 Driver
Välj tillbehör
Beskrivning
Mizuno ST-MAX 230 Driver: Maximal Stabilitet och Precision
Upplev en ny nivå av stabilitet och precision på golfbanan med Mizuno ST-MAX 230 Driver. Designad för att ge dig maximal MOI och stabilitet, erbjuder denna driver en bred profil och en låg profil som ger ett intryck av att vara större än sina 460cc.
Denna driver är utrustad med den senaste CORTECH Chamber-teknologin och en ny Beta Rich Ti LFS klubbhuvud, vilket ger imponerande bollhastigheter och en rak bollflykt. Med 54 gram bakvikt och en 40% större grafitkomposit, är ST-MAX 230 designad för att motstå vridning vid off-center träffar, vilket ger en förutsägbar och rak bollbana.
Hos NordicaGolf erbjuder vi även möjligheten till Custom Fit, så att du kan anpassa din driver efter dina specifika behov och spelstil.
Unika Funktioner
Med Mizuno ST-MAX 230 Driver får du tillgång till banbrytande teknik som tar ditt spel till nästa nivå:
- Ny Beta Rich Ti LFS: Ett lättare och snabbare klubbhuvudmaterial med 9% högre draghållfasthet för en komplex multi-tjockleksgeometri.
- Maximal Stabilitet: Bred profil och 54g bakvikt för extrem vridmotstånd och rak bollflykt.
- Quick Switch Hosel: 4 graders justerbarhet för att finjustera din träffvinkel.
Specifikationer
- Volym: 460cc
- Material: Beta Rich Ti LFS
- Justerbarhet: 4 grader
- Vikt: 54g bakvikt
Ta chansen att förbättra ditt spel med Mizuno ST-MAX 230 Driver och upplev skillnaden i varje slag. Beställ din idag hos NordicaGolf och njut av en skräddarsydd golfupplevelse.
Specifikation
| Märke | Mizuno |
| HCP | Låg, Medel, Hög |
| Klubba | Driver |
| Serie | ST-MAX |
| Flex | Custom |
Relaterade produkter
SPECS
| MODEL | LOFT RANGE (°) | LIE RANGE (°) | CC | LENGTH | HAND |
| ST-MAX 230 9.5 | 7.5-11.5 | 59.0-62.0 | 460 | 45.75″ | RH/LH* |
| ST-MAX 230 10.5 | 8.5-12.5 | 59.0-62.0 | 460 | 45.75″ | RH |
| ST-MAX 230 12.0 | 10.0-14.0 | 59.0-62.0 | 460 | 45.75″ | RH |
*Custom Only
.png)
.png)








